Definicja szofera
Kierowców, którzy pobierają pensje kierując autami przewożącymi ważne osoby określa się szoferami. Słowo szofer wywodzi się od francuskiego terminu chauffeur (pol. palacz)1, ponieważ pierwsze pojazdy (w tym ich kolejowe i morskie odpowiedniki, tj. parowce, parostatki itp.) napędzane były silnikami parowymi wymagającymi obsługi palacza. W węższym znaczeniu szoferem można określić kierowcę zatrudnionego do prowadzenia samochodów luksusowych (duże sedany lub limuzyny). Szofer może być zaliczany do tzw. służby domowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kierowca
Wygoda w taksówce
Taksówki jeżdżące po naszych drogach są coraz nowsze i wygodniejsze. Przewoźnicy starają się nadgonić obowiązujący już standard w samochodach osobowych i dlatego też teraz coraz więcej taksówek to bardzo luksusowe i wysokiej klasy auta. Klimatyzacja to już absolutny wymóg, oprócz tego niektóre taksówki posiadają nawet dostęp do wi-fi. Taksówki przeznaczone na dalekie wyjazdy są jeszcze bardziej luksusowe i wygodne. Skórzane fotele z masażem, dobry system audio, przyciemniane szyby.
Obecnie prawie każdy przewoźnik oferuje możliwość płatności bezgotówkowych oraz w innych walutach, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza dla przyjezdnych.
Taksometr i jego legalizacja - Wikipedia
Obecnie każdy użytkowany taksometr musi być odpowiednio sprawdzony i poświadczony dowodem legalizacji (świadectwo legalizacji) potwierdzającym, że taksometr spełnia wymagania metrologiczne. Legalizacja taksometru ważna jest 25 miesięcy. Na odwrocie dokumentu wypisane są taryfy zaprogramowane w taksometrze. Kierowca ma obowiązek mieć te taryfy wypisane na naklejce na zewnętrznej stronie prawych drzwi pasażera, oraz od wewnątrz na lewej szybie pasażera.
W większości miast maksymalne dopuszczalne stawki są ograniczane przez urzędy miejskie np. w Katowicach występuje pełna dowolność stosowania opłat, pod warunkiem że spełniają one wymagania metrologiczne i taksometr jest zalegalizowany w terenowym urzędzie miar. W Krakowie stosowanie opłat jest ograniczone przez urząd miasta dlatego taksówkarze nie mogą pobierać na taryfie I (w dni powszednie w godzinach od 6:00 do 22:00) więcej niż ustalone przez urząd miasta 2,80 zł/km.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksometr