Wymiana olejów samochodowych
Każdy kierowca, który jazdę samochodem traktuje jako sposób na pokazanie swojej wartości, a nie tylko jako przemieszczanie się pomiędzy określonymi miejscami, stara się dbać o jego wygląd. Oprócz wizyt w myjni samochodowej, pozwalającej na gruntowne wymycie pojazdu, stara się również dbać o zachowanie samochodu w czystości, a w tym celu często szoruje samochód od zewnątrz i od wewnątrz oraz stara się przedłużyć jego żywotność za sprawą częstej wymiany olejów samochodowych. Do szczególnie ważnego oleju samochodowego należy olej silnikowy, ponieważ jego jakość wpływa na jakość pracy silnika. Oprócz tego dużą wagę trzeba przywiązać do jakości oleju hamulcowego, ponieważ wpływa on na sprawność działania hamulców.
Montaż części zamiennych o złej jakości
Awarie samochodowe zdarzają się stosunkowo często i potrafią skutecznie utrudnić życie kierowcom. Bardzo często ich przyczyną jest zły stan techniczny pojazdu, z którego wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy, ponieważ wydaje im się, że starszy pojazd musi wydawać z siebie głośniejsze dźwięki w czasie jazdy oraz sprawiać co jakiś czas trudności przy jego zapalaniu. Warto również pamiętać, że montaż tanich części zamiennych o złej jakości nie jest dobrym sposobem na wprowadzanie oszczędności w korzystaniu z samochodu, ponieważ może doprowadzić do wystąpienia awarii samochodu po upłynie jakiegoś czasu od ich założenia. Podobnie jest z używaniem oleju silnikowego o złej jakości, który może obniżać żywotność silnika.
Maszyny nie działają bez smarowania
Każda maszyna wymaga smarowania. Wszędzie tam gdzie jeden ruchomy element porusza się w kontakcie z powierzchnią innego ruchomego elementu niezbędne jest zastosowanie smarów.
Smarowanie elementów, zwłaszcza pracujących pod dużym obciążeniem jest dla nich niezwykle istotne. Smary i oleje mają za zadanie zmniejszenie sił tarcia - dzięki temu maszyna działa znacznie płynniej i nie zużywa się.
Ważną rzeczą jest stosowanie prawidłowych preparatów smarujących do odpowiednich warunków. Przykładowo - nie da się zastosować gęstego smaru w silniku spalinowym - konieczny jest olej a i to o odpowiednio dobranej gęstości do rodzaju silnika i stopnia jego zużycia. To właśnie gęstość oleju ma zasadniczy wpływ ma jego zdolności smarowania silnika - odpowiedni olej zapewnia równe smarowanie wszystkich elementów oraz poprawia szczelność komory spalania. Olej zużyty lub o nieprawidłowych parametrach będzie skutkował gorszą pracą silnika, spadkiem mocy i podwyższeniem głośności pracy.