Przy dobrze zmontowanej instalacji cieplnej i wentylacyjnej dom nie powinien mieć żadnych problemów z niszczejącym tynkiem czy grzybem. Dlatego jest bardzo ważną rzeczą i nie można jej powierzyć byle komu.
Niedrożna wentylacja
Niedrożna wentylacja powoduje wiele poważnych problemów z całym budynkiem. Dlatego warto regularnie sprawdzać swoją wentylację pod kątem odpowiedniego działania w każdym pomieszczeniu. Jeżeli zauważysz takie oznaki złej wentylacji jak wilgoć zbierającą się na oknach, pleśń w zakamarkach, mokre ściany. Możliwe, że też ktoś ostatnio ma przewlekły katar lub problemy z górnymi drogami oddechowymi- to tez może być efektem złej wentylacji w budynku.
Sprawdzić można to na kilka sposobów. Wystarczy przystawić świeczkę, zapalniczkę lub zapalona zapałkę do wyloty wentylacji i jeżeli ogień skieruje się w naszą stronę to oznacza problemy z wentylacją i należy je jak najszybciej rozwiązać.
Budowlana podstawa
Wentylacja to bardzo podstawowa funkcjonalność praktycznie każdej budowy, dobrze zrobiona powinna dostarczać do budynku tyle powietrza z zewnątrz ile jest z niego odprowadzane, niby prosta sprawa, ale jednak bywają z nią kłopoty.
Dobrze wykonana instalacja wentylacyjna pozwala zaoszczędzić wielu kłopotom związanym z wilgocią, a nawet dobrym samopoczuciem dla osób i zwierząt przebywających w budynku. Wentylację można wspomóc w większych budynkach mechanicznie, jednak do tego potrzebne są już dodatkowe sprzęty.
O rodzajach wentylacji w Wiki
naturalna - wymiana powietrza przy wykorzystaniu przeciągu
grawitacyjna - wymiana powietrza wykorzystująca różnicę ciśnień między przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery. Zanieczyszczone powietrze zostaje wyssane z pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, a do pomieszczenia napływa powietrze zewnętrzne przez celowo wykonane nawiewy (np. okna, kratki nawiewne sterowane higroskopijnie) albo nieszczelności w obudowie budynku
mechaniczna - sterowana wymiana powietrza
hybrydowa - kombinacja wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej stosowanych w zależności od zapotrzebowania na świeże powietrze i warunków pogodowych (różnicy gęstości powietrza wywiewanego i otoczenia)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wentylacja