Porady prawne ? gdzie się udać?
Najpewniejszym miejscem, w którym możemy znaleźć specjalistów z zakresu prawa jest kancelaria prawna. To tam pracują adwokaci i prawnicy, którzy z przyjemnością w naszym imieniu zajmą się sprawą. Właściwie każda kancelaria prawna oferuje usługi w zakresie doradztwa, często nawet za darmo. Warto więc wybrać się do adwokata czy prawnika, jeśli mamy problem ze zrozumieniem obowiązujących przepisów prawnych czy też szukamy naszego przedstawiciela w sądzie. Odpowiednia opieka prawna niejednokrotnie gwarantuje zakończenie z sukcesem postępowania sądowego, więc warto zadbać o swoje interesy i skorzystać z porad prawnych w kancelariach, które możemy znaleźć w każdym mieście.
Kwestia prawnika w Wiki
Prawnik (daw. jurysta) ? osoba naukowo lub zawodowo zajmująca się prawem.
Niektóre systemy prawne wywodzące się z common law jako prawników najniższego stopnia zawodowego uznają także osoby o wykształceniu wyższym humanistycznym, zajmujące się zawodowo prawem. Obecnie jednak w większości krajów świata do wykonywania zawodów mających związek z prawem jest wymagane wyższe, uniwersyteckie wykształcenie prawnicze, a dla wykonywania kluczowych zawodów prawniczych, okresy dodatkowego stażu (aplikacja, asesura).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawnik
Kwestia aplikacji adwokackiej
Aplikacja adwokacka ? cykl szkolenia osób przygotowujących się do wykonywania zawodu adwokata ? aplikantów.
Sytuację prawną aplikantów kształtują przepisy art.75-79 ustawy z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze (dalej: ustawa), a także uchwalony przez Naczelną Radę Adwokacką Regulamin aplikacji adwokackiej.
W obecnym kształcie ustawy szkolenie trwa trzy lata. Korporacja adwokacka nakłada na aplikanta obowiązek odbywania aplikacji pod kierunkiem patrona, czyli adwokata, który wyraził pisemną gotowość do bycia patronem, jest niekarany dyscyplinarnie, z minimum 5-letnim stażem (wyjątkowo ? za pozwoleniem dziekana okręgowej rady adwokackiej ? także z 3-letnim stażem). Aplikacje adwokacką zamyka tzw. "egzamin końcowy", który składany jest w aktualnym stanie prawnym przed komisją powoływaną spośród przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości i samorządu zawodowego. Aplikacja jest odpłatna (art. 76b ustawy). Wysokość oplaty rocznej za aplikację adwokacką jest określana przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i nie może przekroczyć 6-krotności minimalnego wynagrodzenia
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aplikacja_adwokacka