O historii kulturystyki
Kulturystyka wywodzi się z ćwiczeń treningowych siłaczy i zapaśników z drugiej połowy XIX wieku. Za prekursora nowoczesnej kulturystyki uważa się niemieckiego siłacza Eugena Sandowa, który występował z pokazami cyrkowymi w różnych krajach na przełomie XIX i XX wieku. Kulturystyka jako dyscyplina sportowa wyodrębniła się pod koniec lat 40. w USA za sprawą braci Bena i Joe Weiderów, którzy w 1946 założyli IFBB. Jednym z najsłynniejszych kulturystów jest Arnold Schwarzenegger, który zdobył 7 tytułów Mr. Olympia (1970-1975 i 1980) i 5 tytułów Mister Universe. Wielokrotnie zdobywał też nagrody w konkursach Mister World, Mister International czy Mister Europe.
Od 1970 roku organizowane są również zawody dla kobiet.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kulturystyka
Rodzaje suplementów z Wikipedii
Płynne suplementy ? składają się głównie z węglowodanów (50-70 %), białka (20 %), czasem z niską zawartością tłuszczu. Wzbogacane witaminami i składnikami mineralnymi. Rozcieńczane wodą lub mlekiem.
Sportowe batony ? Dostępne w sklepach dla sportowców. Najczęściej zawierają duże ilości białka i/lub węglowodanów, niekiedy z dodatkiem tłuszczy. Wzbogacane witaminami i składnikami mineralnymi. Stosowane jako przekąska między posiłkami, posiłek przed treningiem, uzupełnienie strat po wysiłku. Jeżeli w składzie występuje L-karnityna, chrom lub wyciąg z garcynia Cambogia, pomagają spalać tkankę tłuszczową, redukować masę ciała oraz zmniejszają apetyt4.
Żele węglowodanowe ? składają się głównie z węglowodanów (60-70 %), oraz nieznacznych ilości białka i tłuszczu w opakowaniu do wyciskania. Z dodatkiem BCAA, antyoksydantów, kofeiny, L-karnityny, minerałów4.
Sportowe drinki ? płyny wysoko węglowodanowe, uzupełniające zużycie glukozy podczas wysiłku oraz gaszące pragnienie. Uzupełniają straty jonów sodowych, dzięki czemu zapobiegają odwodnieniu w wyniku pocenia organizmu. Zawartość składników mineralnych wpływa pozytywnie na pracę mięśni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)#Suplementy_dla_sportowc.C3.B3w_ze_wzgl.C4.99du_na_posta.C4.87
Gdzie kupić odżywki dla sportowców?
Wiele osób zastanawia się, gdzie można nabyć odżywki dla sportowców i inne preparaty, które mają za zadanie wspomóc funkcjonowanie naszego organizmu podczas aktywności fizycznej i nie tylko. Okazuje się, że istnieje mnóstwo specjalistycznie wyposażonych w tego typu artykuły sklepów.
Oczywiście, możemy także zdecydować się na zakup bardzo zróżnicowanych preparatów z tej dziedziny w Internecie, jednak jest to o wiele mniej popularne niż zakup odżywek dla sportowców w specjalnych sklepach. Dzięki pomocy zatrudnionych tam osób możemy bowiem dobrać najlepszą dla naszego organizmu substancję odżywczą, a decydując się na zakup w /Internecie niestety nie mamy takiej możliwości.