Mokra, czy sucha?
Sauny dzielą się na mokre (czyli takie z wysoką wilgotnością powietrza) oraz suche - gdzie wilgotność nie przekracza 15%. Sauny fińskie zaliczają się do tego drugiego typu. Trudno powiedzieć, które są lepszym rozwiązaniem, myślę jednak że wysoka wilgotność może być bardziej męcząca.
Sauny fińskie są wykonane z drewna, a źródłem ciepła jest najczęściej piec na drewno, lub taki wyłożony kamieniami. Pamiętajmy, by nie spędzać zbyt dużo czasu w saunie, bo możemy sobie niechcący zaszkodzić.
Co ci się kojarzy z Finlandią?
Z czym się kojarzy Finlandia? Dla niektórych pewnie tylko z wysokoprocentowym napojem, dla wielu ze Świętym Mikojałem, reniferami i Muminkami. Jest to najbardziej zalesiony kraj w Europie, który może się także poszczycić największą liczbą jezior. Nie jest tam zbyt ciepło, to prawda, ale nie jest również tak zimno, jak wielu uważa. Finowie lubią wykorzystać swoje jeziora do kąpieli, zwłaszcza po skorzystaniu z sauny.
No właśnie - bo Finlandia kojarzy się również z saunami, które - nie przesadzam - są obecne w każdym domku letnim i w wielu mieszkaniach. Jest to bardzo popularny sposób na relaks, po którym by się zahartować, warto wskoczyć do zimnego jeziora.
Czy warto korzystać z sauny?
Warto korzystać z sauny! Jest to świetne rozwiązanie po treningu, ponieważ poprawia wydolność organizmu. Dlatego sauny są coraz częściej spotykanym wyposażeniem w klubach fitness. Dlaczego warto spróbować? Można się zrelaksować, pozwolić swoim mięśniom na regenerację, czy też oczyścić ciało z toksyn.
Sauna działa prozdrowotnie i jest wskazana jako forma terapii w wielu schorzeniach. Przykłady - nadciśnienie, reumatoidalne zapalenie stawów, napięcia mięśniowe, czy też choroby płuc. Jednak zanim spróbujesz prozdrowotnych zalet sauny, warto na wszelki wypadek skonsultować się z lekarzem.