Czy warto czasem zabierać zwierzęta do weterynarza?
Zwierzęta tak samo jak ludzie od czasu do czasu potrzebują odpowiedniej pomocy. Nie zawsze możemy pomóc im samodzielnie, dlatego czasem konieczna jest wizyta u odpowiedniego specjalisty, który jest w stanie zapewnić odpowiednią opiekę i leczenie w razie konieczności. Każdy, kto posiada domowego pupila wie doskonale, że martwi nas ich złe samopoczucie lub zły stan zdrowia. Nie warto więc czekać, aż sytuacja rozwinie się w niepokojącym kierunki, lecz lepiej od razu umówić wizytę u weterynarza i sprawdzić, czy nie dzieje się coś złego. W końcu choroba lub inne dolegliwości mogą dotknąć każde zwierzę i w takiej sytuacji warto podjąć wszelkie środki, by zapewnić mu pomoc, jakiej potrzebuje.
Alergie wśród zwierząt
Jeszcze kilka lat temu alergia była rzadkością pośród ludzi i alergików było naprawdę niewiele. Z biegiem lat osób uczulonych przybywa, a żeby tego było mało również i domowe zwierzęta zaczynają cierpieć na tę przypadłość.
Najczęstszymi alergiami występującymi u zwierząt są alergie pokarmowe objawiające się świądem, bąblami, zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak biegunki i wymioty oraz zmiany wtórne będące skutkiem reakcji zwierzęcia na na świąd: strupy, otarcia, przebarwienia. Gdy zauważymy niepokojące objawy u naszego pupila należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii w celu ustalenia alergenu. Niestety nie ma skutecznej metody leczenia alergii pokarmowej- jedynym sposobem jest wyeliminowanie pokarmu uczulającego z diety zwierzęcia.
Weterynarz a lekarz weterynarii
W powszechnym języku usnuło się nazywać przedstawicieli tego zawodu "weterynarzami". Jednakże mało kto wie, że ta forma jest uznawana za błędną lub nawet obraźliwą zwłaszcza w środowisku lekarsko-weterynaryjnym. Weterynarz bowiem, a więc tłumacząc z łacińskiego veterinarius oznacza nikogo innego, jak "hodowcę zwierząt". Dopiero łacińskie sformułowanie medicus veterinarius, czyli w wolnym tłumaczeniu "lekarz weterynarii" oddaje właściwe nazewnictwo przedstawicielom tego zawodu. Jednak i ta ostatnia forma budzi pewne wątpliwości nawet wśród językoznawców, gdyż sugeruje, iż przedmiotem leczenia tak tytułowanego specjalisty nie są zwierzęta lecz sama weterynaria.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_weterynarii