Gdzie znaleźć opinie o sprzęcie wspinaczkowym?
Jak w każdej dziedzinie sportu, tak również jeśli chodzi o wspinaczkę coraz częściej są tworzone specjalne strony internetowe, na których zainteresowane osoby mogą wymieniać się opiniami na przykład odnośnie sprzętu. Dzięki temu można w prosty sposób poznać opinie na temat sprzętu wspinaczkowego i jego eksploatacji a także uzyskać wiele cennych rad od bardziej doświadczonych pasjonatów tego sportu. Wspinaczka w Internecie to również specjalne przewodniki, które mogą pomóc amatorom tego sportu w wyborze najodpowiedniejszej trasy do wspinania. Istnieje również wiele poradników odnośnie metod wspinania się i tego, jak zabezpieczyć się przed urazami podczas wspinaczki.
Karabinek wspiczakowy
Karabinek ? podłużny, zbliżony rozmiarem do dłoni, metalowy pierścień z otwieranym zamkiem na jednym boku, służący do szybkiego i skutecznego połączenia elementów. Jeden z podstawowych składników sprzętu wspinaczkowego i speleologicznego, najczęściej fragment układu asekuracyjnego. Karabinek z technicznego punktu widzenia jest łącznikiem.
Nazwa pochodzi od zamykanego haka, na którym kawalerzyści odwieszali karabinki (z niemieckiego: karabinerhaken).
Typowy karabinek wspinaczkowy jest wykonywany ze stopów aluminium lub tytanu i cechuje się niską masą (rzędu kilkudziesięciu gramów) przy jednoczesnej dużej wytrzymałości mechanicznej.
Ruchome ramię karabinka (zamek) zaopatrzone jest w sprężynę działającą w kierunku zamknięcia zamka. Zamek wyposażony jest na ogół w ząbek lub wpust przenoszący część naprężeń mechanicznych rozciągających zamknięty karabinek w kierunku dłuższej osi. Dodatkowo, zamek może być wyposażony w blokadę, utrudniającą jego przypadkowe otwarcie.
Typowe karabinki bez blokady mogą mieć zamek wykonany w postaci prostego (zamek prosty) lub wygiętego (zamek wygięty - dla ułatwienia wpinania przedmiotów, w szczególności liny) odcinka pręta o przekroju podobnym do przekroju części stałej. Alternatywnie, zamek może mieć postać drucianego jarzma (zamek druciany), w którym stalowy drut pełni jednocześnie funkcję zamka i jego sprężyny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_(wspinaczka)
Style wspinaczkowe
Styl wspinaczki ? szerokie pojęcie obejmujące ogólną ocenę całokształtu środków, tak materialnych, jak i intelektualnych, zaangażowanych w pokonanie drogi wspinaczkowej.
Od początków wspinania sposób pokonania danego problemu był uważany za równie istotny jak sam jego fakt. Początkowo wyróżniano przejścia bez przewodników jako szczególnie wartościowe. W miarę gromadzenia wiedzy i doświadczeń oraz pojawiania się wyspecjalizowanych środków technicznych pojęcie stylu ewoluowało.
Współcześnie powszechnie przyjęte jest docenianie minimalizacji użytych ułatwień, czego najdobitniejszym wyrazem jest powstanie nieco żartobliwej koncepcji "nago i boso".
W zakresie wielowyciągowych dróg wspinaczkowych o górskim charakterze wyróżniamy obecnie następujące style:
styl alpejski
capsule
styl wyprawowy (oblężniczy)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Styl_wspinaczki