Rehabilitacja- czy jest potrzebna?
Rehabilitacja po urazie jest czasami niezbędna, aby w pełni powrócić do zdrowia. Jest to do tego stopnia ważny proces, że bez niej wiele urazów kończyłoby się trwałym kalectwem poszkodowanych.
Jednak na czym ogólnie polega rehabilitacja? Cóż to zależy od samego urazu, ale można uogólnić sam proces to powtarzania kontrolowanych ruchów, aby pobudzić zastane mięśnie do działania i odbudowywania dawnej siły. Takie ruchy powodują też dużo lepsze ukrwienie oraz przyspieszają regenerację tkanek. Rehabilitacja ma na celu tez zwiększyć zakres ruchu danej kończyny, czy partii ciała, aż do pełnego lub maksymalnego zakresu ruchu.
Od skręceń po rozległe złamania
Rodzajów i typów urazów jest bardzo dużo, od skręceń przez złamania proste po złamania otwarte, aż po rozległe obrażenia całego ciała. To właśnie od rodzaju urazu zależy dalszy proces leczenia i ewentualnej rehabilitacji. W przypadku skręceń rzadko dostaje się skierowanie na rehabilitację, jednak w przypadku złamań i trudniejszych urazach takie skierowanie powinniśmy otrzymać od lekarza prowadzącego.
Przy użyciu odpowiedniego sprzętu i procesu rehabilitacji powrót do zdrowia jest możliwy w większości przypadków, gdy nie jest uszkodzony rdzeń kręgowy, ale nawet i w takich przypadkach czasami udaje się odzyskać sprawność.
Kwestia rehabilitacji w Wiki
Rehabilitacja medyczna ? kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie (lub z deficytem w ww. obszarach), które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Rehabilitacja jest integralną częścią procesu terapeutycznego, na równi z innymi metodami leczenia, współdecydującą o jego ostatecznej efektywności. Ze względu na zróżnicowanie oddziaływań rehabilitacja (szczególnie rehabilitacja neurologiczna ? neurorehabilitacja) jest często prowadzona przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny składający się z lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, logopedów, psychologów, muzykoterapeutów itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rehabilitacja_medyczna