Ile wynosi Minimalne wynagrodzenie ustawowe w Polsce
W Polsce minimalne wynagrodzenie ustalane jest corocznie na podstawie ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę1. Wysokość minimalnego wynagrodzenia, podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ?Monitor Polski?, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów do 15 września każdego roku.
W przypadku umowy zlecenia, zleceniobiorca może otrzymać niższe wynagrodzenie niż płaca minimalna234. Jego wysokość jest przedmiotem negocjacji ze zleceniodawcą.
Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2016 wynosi 1850 zł brutto.
W okresie pierwszego roku pracy danego pracownika nie może być niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę5 (80% x 1850 = 1480 zł).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82aca_minimalna
Rynek pracy a klin podatkowy
Szczególnego znaczenia nabiera klin podatkowy na rynku pracy w odniesieniu do wynagrodzeń pracowników i kosztów zatrudnienia dla przedsiębiorców. Rys. 2 pokazuje, że w równowadze przed wprowadzeniem podatku płaca wynosiła W0, a wielkość zatrudnienia równała się Q0. Wprowadzenie podatku w wysokości t wbija klin podatkowy między popytem na pracę i podażą pracy. Prowadzi to do obniżenia płacy dla pracownika i wzrostu kosztów pracy dla pracodawcy. Ponieważ elastyczność cenowa popytu na pracę jest trzykrotnie większa od elastyczności cenowej podaży pracy, to obniżenie płacy pracownika jest trzykrotnie większe od wzrostu kosztów pracodawcy. Osiągnięta ostateczna wysokość płacy, W', jest rezultatem negocjacji.
Klin podatkowy jest różnicą między całkowitym kosztem zatrudnienia pracownika zatrudnionego na pełny etat, a wynagrodzeniem ?na rękę?, jakie ten pracownik otrzymuje. Inaczej mówiąc, klin podatkowy jest sumą danin płaconych przez pracownika i pracodawcę z tytułu umowy o pracę. Wskaźnik ten pokazuje opodatkowanie pracy w Polsce.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klin_podatkowy
Jak osiągnąć sukces z wirtualnym biurem?
Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii pojawiło się na rynku wiele nowych działalności, które mogą pomóc w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Do jednej z takich usług należy na pewno wirtualne biuro. Jest to prosty i skuteczny sposób na efektywne zarządzanie administracją. Dzięki wirtualnemu biuru możemy nie tylko zapewnić selekcję przychodzącej do nas poczty, ale także uzyskać dostęp do uporządkowanych informacji. Warto więc zainteresować się taką działalnością, jeśli chcemy nie tylko zapanować nad przychodzącą do nas korespondencją, ale również i oszczędzić co nieco na przykład na wynajmie lokalu użytkowego czy pracy sekretarki i innych osób zatrudnionych w administracyjnych działach firmy.