Dentofobia jest tym typem fobii, który potrafi dosłownie zrujnować życie. Na pewno bardzo dobrze o tym wiemy, jeżeli sami się z nią zmagamy. Liczne próby uświadomienia sobie, że gabinet dentystyczny jest taką samą placówką medyczną jak inne, kończą się brakiem jakichkolwiek efektów, przez co coraz bardziej zaniedbujemy swoją jamę ustną. A stąd już prosta droga do nabawienia się poważnych chorób i przypadłości. Jeżeli więc chcemy tego uniknąć, musimy stawić czoła swoim problemom i zrobić wszystko, by dentysta przestał nas przerażać. Skoro jednak do tej pory nie udało nam się zwalczyć samodzielnie tego problemu, oznacza to, że powinniśmy zgłosić się z nim do odpowiedniego specjalisty. Skierujmy więc swoje kroki do dobrego psychoterapeuty. Poszukajmy takiej osoby w naszym mieście i zacznijmy regularnie uczęszczać na terapię. To z niej wszystkiego się dowiemy. Odkryjemy, dlaczego stomatolog wywołuje u nas te niepokojące objawy i nauczymy się radzić sobie ze stresem oraz lękiem. Oczywiście to wszystko wymaga czasu, ale warto go poświęcić, by móc później ze spokojem dbać o swoje zęby.
Odwiedzanie stomatologa powinno się odbywać przynajmniej raz w roku - i to w zasadzie u ludzi nie cierpiących na żadne dentystyczne schorzenia. Oczywiste jest jednak, że człowiek udaje się do takiego specjalisty dopiero w momencie, w którym czuje, że ma problem i musi go jak najszybciej naprawić. Dentysta oczywiście zajmie się problemem, a gabinet dentystyczny będzie otwarty na nasze kolejne wizyty, jednakże dużo prościej by było, gdybyśmy po prostu pamiętali o swoim zdrowiu regularnie, a nie tylko od święta. Dobrze jest kontrolować swoje uzębienie, bo zęby stałe są niezwykle cenne, a czym jesteśmy starsi, tym bardziej narażamy się na ich degradację, a co za tym idzie, wymianę na sztuczne. Niezwykle ważna jest też codzienne higiena uzębienia, a bez konsekwencji w działaniu raczej nie mamy szans na bycie wolnym od ubytków uzębienia, bez którego człowiek nie da sobie rady w codziennym funkcjonowaniu. Poza wszystkim, ubytki bolą, a kiedy ząb okaże się poważnie chory, to my też zdecydowanie tacy będziemy.
Każda wizyta u stomatologa większości ludzi kojarzy się z ogromnym bólem i prawdziwymi torturami. Fakt, dentysta wykonuje mnóstwo niezbyt przyjemnych dla nas zabiegów, ale trzeba pamiętać, że dzisiejsza stomatologia wygląda zupełnie inaczej, niż dawniej. Dziś z łatwością możemy znaleźć profesjonalny gabinet dentystyczny, w którym będziemy mieli zapewniony pełen komfort w czasie wykonywania nawet trudnych zabiegów. Stosowane współcześnie środki i narzędzia do leczenia zębów sprawiają, że w większości przypadków pacjent naprawdę nie odczuwa tu żadnego bólu. Oczywiście, warto najpierw dokładnie sprawdzić, w którym gabinecie możemy liczyć na tak wysoki profesjonalizm. W sieci znajdziemy mnóstwo opinii wcześniejszych pacjentów mówiących, czy dany stomatolog jest faktycznie dobrym specjalistą. Stomatologia jest dziś tak popularną dziedziną, że nawet w mniejszych miastach możemy skorzystać z naprawdę profesjonalnych usług. Warto znaleźć jednego dobrego dentystę, do którego będziemy mieli zaufanie i do którego będziemy chodzili regularnie. Dzięki temu strach związany z takimi wizytami zniknie błyskawicznie.
Niby to normalne, że stomatolog wywołuje w nas pewne przerażenie, bo gdy rozmawiamy na ten temat ze znajomymi, okazuje się, że wszyscy tak mają, ale jeśli jednak ten lęk jest tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżnić zwykły stres od paraliżującego lęku będącego symptomem fobii. Z "normalnym" lękiem przeważnie jakoś sobie radzimy. Gabinet dentystyczny co prawda trochę nas przeraża, ale jakoś przekraczamy jego próg, sadowimy się na fotelu, a gdy lekarz wstrzykuje nam środek znieczulający, potem jakoś samo to wszystko idzie. W przypadku dentofobii to wszystko byłoby dla nas nie do pomyślenia. Od momentu wejścia do gabinetu z naszym umysłem i ciałem zaczęłyby się dziać niewyobrażalne rzeczy, które mogłyby doprowadzić nawet do utraty przytomności lub biegunki. Sami zastanówmy się więc, czy dentysta rzeczywiście wywołuje u nas aż tak silne objawy. Jeżeli tak jest - koniecznie zgłośmy się z tym problemem do dobrego terapeuty.
Obecnie dwie nazwy funkcjonują na przemian w polskiej nomenklaturze. Mowa tu o takich rzeczownikach jak dentysta oraz stomatolog. Jeszcze zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej stosowany był zwrot lekarz stomatolog, który określał absolwentów uczelni medycznej, którzy ukończyli studia magisterskie pięcioletnie na kierunku lekarsko dentystycznym. Z upływem 1 maja 2004 rozpowszechniła się nazwa lekarz dentysta i jest stosowana do dziś. Gabinet dentystyczny to miejsce, które odstrasza skutecznie wielu ludzi. Do dziś nie wiemy co takiego jest w dentyście, że większość ludzi wręcz panicznie boi się wizyty na krześle dentystycznym. Samo brzmienie tego przedmiotu brzmi podobnie do krzesła elektrycznego, a to może napawać nas pewnym niepokojem. O zęby powinniśmy dbać całe życie i myć je przynajmniej 2 razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Oczywiście wielu ludzi praktykuje mycie zębów po każdym posiłku, jednak nie jest to obligatoryjne. Badania wykazały, że zębom ludzkim w zupełności wystarczają mycia 2 razy dziennie.