Spawanie - regulacja strumienia
Gdy już zdecydujemy się na spawanie ze sobą linoleum bądź innego typu sztucznej wykładziny, warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej końcówki do tego zadania. Spawanie samo w sobie nie jest najprostszą czynnością, więc dobrze ułatwić sobie życie odpowiednim doborem sprzętu pomocniczego.
W grę wchodzą przeróżnie zakończone dysze, każda ma jedno bądź dwa zastosowania. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to co łączymy. Często wybór dyszy będzie zależał od technologii wykonania łączonej wykładziny.
Ponadto, należy zwrócić oczywiście uwagi na wymiary dyszy, aby na pewno pasowała do naszej spawarki, ale również by jej wylot odpowiadał szerokości łączenia które chcemy uzyskać.
Wikipedia o rodzajach spawania
spawanie gazowe 311-G: najczęściej przy spalaniu acetylenu w temperaturach do 3100 °C, stosowane jest do spajania blach o grubości od 0,4 mm do 40 mm.
spawanie elektryczne: z wykorzystaniem spawarki ? urządzenia opierającego swą pracę na zjawisku łuku elektrycznego w temperaturach do 4000 °C, stosowane jest do spajania blach o grubości od 1 mm do 80 mm.
Spawanie elektrodami otulonymi (Metoda 111)
spawanie łukiem krytym
spawanie w osłonie gazów
Metoda MIG 131 (Metal Inert Gas) ? jest to spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego (Ar, He, Ar + He). Metoda ta jest stosowana do spawania i napawania we wszystkich pozycjach w sposób automatyczny lub półautomatyczny.
Metoda MAG 135 (Metal Active Gas) ? jest to spawanie łukowe w osłonie gazu aktywnego chemicznie (CO2, CO2 + gaz obojętny).
Spawanie drutem rdzeniowym.
Metoda TIG 141 (Tungsten Inert Gas) ? jest to spawanie łukowe elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych (Ar, He, Ar + He). Umożliwia ona spawanie prawie wszystkich metali i ich stopów oraz łączenie ze sobą różnych metali i stopów. Uzyskiwany metal spoiny jest stopem roztopionej części materiału rodzimego i spoiwa (drut, pręt, pałeczka) podawanego w strefę jarzenia się łuku. Częściej stosowane są stopy zbliżone składem do materiału rodzimego jednak z domieszkami, które powodują poprawę jakości połączeń spawanych w różnych jej aspektach. TIG charakteryzuje się możliwością stosowania we wszystkich pozycjach.
spawanie elektrogazowe
spawanie elektronowe
spawanie laserowe
spawanie łukowo-wodorowe
spawanie hybrydowe
spawanie plazmowe
spawanie termitowe
spawanie żużlowe
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C4%85czenie_spawane
Spawanie - nie tylko metale
Wielu z nas, spawanie kojarzy się wyłącznie z łączeniem ze sobą dwóch kawałków metali. Jednak nie zamyka to tematu - Na gorąco, używając nieco innych narzędzi, można łączyć też wykładziny.
Chodzi oczywiście o takie, wykonane ze sztucznych materiałów. Inne oczywiście by się spaliły, te jednak się nadtapiają i łączą ze sobą. Często przy użyciu dodatkowego spoiwa, też aktywującego się w wysokich temperaturach.
Połączone tak wykładziny są niezwykle trwałe i odporne na rozerwania "po szwie", jakby można było rzec. Materiał zachowuje swoją wytrzymałość na całej powierzchni, ponieważ jest ze sobą "zespawany". No i, co najważniejsze, takie połączenie wygląda bardzo estetycznie.