Z czego jest linoleum?
Poli(chlorek winylu) (polichlorek winylu, PVC, PCWa) ? polimer syntetyczny z grupy polimerów winylowych, otrzymywany w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Stosowany do wytwarzania tworzyw sztucznych. Ma właściwości termoplastyczne, charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, jest odporny na działanie wielu rozpuszczalników.
Nazwa handlowa w Polsce
W obrocie handlowym w Polsce występuje jako polwinit (zmiękczony, czyli plastyfikowany i granulowany PCW) i polwiplast (granulat obuwiowy PCW). Skład tego ostatniego dla jednej z odmian to około 50% czystego polichlorku winylu, 40% plastyfikatora - np. ftalanu di(2-etyloheksylu) lub mieszaniny ftalanu di(2-etyloheksylu) z ftalanem dibutylu, ftalanem izoamylu i adypinianem di(2-etyloheksylu).
Zastosowanie
Polimer ten jest stosowany w różnych gałęziach gospodarki:
do produkcji wykładzin podłogowych, stolarki okiennej i drzwiowej, akcesoriów (w postaci różnych listew wykończeniowych), rur i kształtek do wykonywania instalacji w budynkach, jako elewacja (siding), folii, elektroizolacji (np. przewodów i kabli elektrycznych) itp.
w medycynie: dreny, sondy, cewniki, strzykawki
do wyrobu opakowań, elementów urządzeń, płyt gramofonowych, drobnych przedmiotów itp.
pokrywanie powierzchni sportowych oraz innych, zakrytych i otwartych (czasem jako igelit)
w elektrotechnice polwinit stosowany jest jako izolacja w przewodach i kablach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Poli%28chlorek_winylu%29
Przycinanie wykładzin z liniałem
Używając tego dość prostego narzędzia, jakim jest liniał, należy pamiętać o paru podstawowych zasadach, jeśli chcemy dokonać równego i gładkiego cięcia. Spokojne podejście do sprawy i trzymanie się wytycznych zagwarantuje nam profesjonalne przycięcie.
Po pierwsze więc, należy upewnić się że nie potniemy niczego pod spodem - nóż do przycinania trzeba przycisnąć dość mocno (ale nie kurczowo), aby zagwarantować że materiał przetnie się całkiem. Przy takim podejściu do sprawy, warto upewnić się że nie tępimy ostrza na betonie, ani nie tniemy narzędzi które zostały pod spodem.
Po za tym, zostało nam już tylko upewnić się że nic nie zablokuje nam ruchu i wykonać jedno, równe i jednostajne cięcie. Warto ustawić się w takiej pozycji żeby było nam wygodnie je prowadzić na całej jego długości. Pamiętając o tym, żadna wykładzina nam nie straszna!
Układanie wykładzin na własną rękę
Wśród przeróżnych materiałów stosowanych nie tylko w domowych pomieszczeniach, ale mających także zastosowanie na przykład w urzędach czy sklepach znajduje się wiele rodzajów linoleum. Chociaż zazwyczaj na większą skalę zleceniodawca decyduje się na skorzystanie z usług specjalisty, istnieją również możliwości samodzielnego układania wykładzin. Z pewnością linoleum jest o wiele prostszą do ułożenia wykładziną niż na przykład wykładzina podłogowa, to jednak mogą nastąpić komplikacje w tworzeniu takiej podłogi bez odpowiedniego przygotowania. Dlatego też przed przystąpieniem do kładzenia wykładzin warto przejrzeć internetowe poradniki na ten temat lub zasięgnąć porady fachowca.