Wikipedia o skórach wyprawionych
Skóry garbarskie po wyprawieniu mogą służyć jako materiał na cholewki, spody, podszewki butów, rękawiczki (skóry podeszwowe, waszowe, podpodeszwowe, pasowe, boksy, welury, nubuki, waterproof, szewro, juchty, podszewkowe, glacé, nappa, zamszowe, odzieżowe, potnikowe). Skóry galanteryjne wykorzystuje się do produkcji teczek, pasków itp., skóry kaletnicze (skóry safianowe) na portmonetki, torebki, skóry rymarskie (skóry blankowe, waszetowe) na uprzęże i inne materiały wyposażenia np. wojskowego. Istnieją także odmiany takie jak skóry tapicerskie, skóry introligatorskie (oprawy książek, manuskrypty), skóry ortopedyczne (protezy, bandaże), skóry techniczne (na pasy pędne, trokowe, uszczelkowe, gazomierzowe, na odzież ochronną), skóry na bębny i na przyrządy sportowe.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_(surowiec)
Naprawa tapicerki skórzanej
Skóra na meblach może ulegać zniszczeniom, nawet jeżeli o nią dbamy, a co za tym idzie traci swój ładny wygląd. Tapicerka skórzana jest uznawana za trwałą i ponadczasową, ale źle traktowana (np. przez pazury zwierząt domowych) może ulec trwałemu i drogiemu do usunięcia uszkodzeniu.
Wtedy nie pozostaje nic innego jak wezwać speca od renowacji takich tapicerek i mieć nadzieję, ze jego zabiegi pomogą. Najczęściej takie usługi są dość drogie, ale porównując je do ceny nowej tapicerki to już nie wychodzi tak drogo. Skórę odnawia się przy pomocy profesjonalnych środków do tego przeznaczonych, ale ich użycie nie jest takie proste i nawet jeżeli będziemy w posiadaniu takowych to pewnie nie odnowimy skóry tak jak profesjonalista. Więc warto zostawić to w jego rękach.
Cytat z Wikipedii o skórzanym zamszu
Zamsz (z niem. Sämisch1) ? wyprawiona skóra zwierzęca nie posiadająca części licowej, miękka, ciągliwa, chłonna, o krótkim włóknie koloru naturalnego, żółtokremowego lub sztucznie barwiona.
Skóra może pochodzić m.in. z takich zwierząt jak: sarny, łosie, jelenie, owce, renifery lub kozy. Garbowanie zamszu odbywa się metodą tłuszczową. Najczęściej stosuje się go do wyrobu rękawiczek, bandaży, ścierek do szkła optycznego, obuwia lub wierzchniej odzieży.
Wytwarza się także zamsz sztuczny, który jest tworzywem skóropodobnym, przypominającym naturalny zamsz. Zamszem nazywana jest również tkanina bawełniana krótko strzyżona, przypominająca zamsz naturalny, a wykorzystywana jako materiał na ubrania sportowe.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamsz