Zgoda na budowę
Uzyskanie zgody na budowę na działce wymaga zgody z urzędu i dopiero po jej otrzymaniu można formalnie rozpocząć budowanie domu, czy innej nieruchomości na naszym terenie. Do wydania zgody jest potrzebna mapa do celów projektowych w skali 1:500. Mapa ta jest sytuacyjno-wysokościowa i jest potrzebna do wykonania projektu budowlanego wg. polskiego prawa.
Dodatkowo geodeta może wykonać badania geotechniczne, które ma na celu sprawdzenie podłoża i warstw jakie znajdują się na naszej działce. Dopiero po uzyskaniu tych dokumentów możemy kontynuować naszą drogę do własnych czterech kątów.
Geodeta w pracy
W pracy geodeta nie tylko musi wykazać się znajomością skomplikowanych działań matematycznych, ale również dużą dozą cierpliwości oraz dokładności. W codziennej pracy w terenie geodeci wykorzystują tachimetr, który wygląda jak fotoradar na trójnogu, a służy do pomiaru odległości i wyznaczania profili.
Geodezję można by podzielić na 2 główne rodzaje - niższą oraz wyższą. Różnią się od siebie zakresem mierzonej powierzchni oraz poziomem skomplikowania obliczeń. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.
informatyzacja geodezji
Komputeryzacja sięga do najdalszych zakątków naszego życia zawodowego i prywatnego, bo kto dzisiaj nie ma w swojej kieszeni smartphone'a, a w domu laptopa czy tabletu?
Nic dziwnego, że nawet w geodezji zaczęto dostosowywać się do ogólnej informatyzacji i udostępnia się usługę internetowego informowania o zmianach geodezyjnych. Internetowa obsługa interesanta PODGiK- to usługa znacznie ułatwiająca aktualizację informacji na mapkach geodezyjnych, co ma kluczowy wpływ na czas obsługi geodezyjnej np. budowy domu.