O protetyce zębowej

ne ze stopu metalowego, akrylu, stopu metalowego licowanego (pokrywanego od widocznej strony licowej korony) akrylem, kompozytem lub ceramiką; stosuje się również korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej, wytwarzane za pomoc

O protetyce zębowej protezy zębowe jastrzębie

Korona zębowa - Wikipedia

Korona (błędnie potocznie zwana koronką) ? stałe uzupełnienie protetyczne odtwarzające znaczny ubytek korony klinicznej zęba. Korony mogą być wykonywane ze stopu metalowego, akrylu, stopu metalowego licowanego (pokrywanego od widocznej strony licowej korony) akrylem, kompozytem lub ceramiką; stosuje się również korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej, wytwarzane za pomocą technologii CAD/CAM. Korona protetyczna bywa również częścią mostu protetycznego, którego wykonanie umożliwia uzupełnianie braków międzyzębowych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Korona_protetyczna


Wiele gałęzi stomatologii

Stomatologia to dziedzina medycyna posiadające wiele gałęzi i specjalizacji. Wyróżniamy np. chirurgię stomatologiczną, która poleca na leczeniu operacyjnym jamy ustnej. Ze względu na wiele specjalizacji w tej dziedzinie gabinety stomatologiczne nie zajmują się każdym aspektem stomatologii.

Jeżeli mamy problem z krzywymi zębami i nieprawidłowym zgryzem, powinniśmy udać się do ortodonty. Zaproponuje on odpowiednie leczenie w tym zakresie. jeżeli mamy problem z wrastająca ósemką to powinniśmy się udać do chirurga szczękowego. Tak na prawdę dużo zależy od tego co nam dolega.


Najczęstsze wady zębów

Stłoczenie ? zęby są stłoczone w wyniku zaburzenia stosunku wielkości lub ilości zębów do wielkości łuków zębowych
Szparowatość ? widoczne odstępy między zębami pojawiają się, gdy wielkość zębów jest mniejsza niż wielkość miejsca w łuku zębowym
Zatrzymany ząb ? to prawidłowo wykształcony ząb, który tkwi w łuku zębowym lub poza nim
Brak zawiązków zębowych ? po wypadnięciu zębów mlecznych, nie wyrastają zęby stałe, najczęściej dotyczy to ?dwójek? i ?piątek?.
Wstępnej oceny zgryzu może dokonać stomatolog u dziecka w wieku 2-3 lat (przy pełnym uzębieniu mlecznym). Konsultacje ortodontyczne zalecane są dzieciom w wieku 7-9 lat (pierwszy etap wymiany zębów mlecznych na stałe), a następnie w wieku 10-12 lat (ostatni etap wymiany zębów mlecznych na stałe). Leczenie wad zgryzu odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych: ruchomych lub stałych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ortodoncja



© 2019 http://www.kolektory.katowice.pl/