Badania przeprowadzane w przychodniach przyszpitalnych
Przychodnie przyszpitalne prowadzone są głównie w celu leczenia tych pacjentów, którzy zostali właśnie wypisani ze szpitala. Jednak pacjentami leczonymi w tego rodzaju przychodniach są także osoby chcące korzystać z pomocy lekarzy pracujących w przychodniach przyszpitalnych. Korzystanie z takich przychodni jest o tyle wygodne, że można dzięki korzystaniu z nich uzyskać dostęp do praktycznie wszystkich badań przeprowadzanych na terenie szpitala, które nie wymagają hospitalizacji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że kolejki do lekarzy przyjmujących w przychodniach przyszpitalnych mogą być długie, a wobec tego czas oczekiwania na odbycie umówionej wizyty lekarskiej może dać się we znaki. Wydaje się jednak, że warto od czasu do czasu korzystać z przychodni przyszpitalnych.
W jakich sytuacjach konsultować się z endokrynologiem dziecięcym?
Zaburzenia w pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego mogą powodować wiele objawów. Na co zwrócić uwagę w przypadku dzieci? Sygnałem alarmowym z pewnością jest nieodpowiedni dla wieku wzrost córki lub syna ? jeśli potomek jest znacznie niższy od swoich rówieśników, albo przeciwnie ? przewyższa ich o głowę, należy sprawdzić przyczyny takiego stanu rzeczy u endokrynologa. Niepokojącym objawem jest również powiększenie się gruczołów piersiowych u dziewczynek będących znacznie przed wiekiem dojrzewania, a także nadmierne tycie bez wyraźnych powodów, łysienie, senność, zmienność nastroju, czy nagłe pogorszenie się wyników w nauce. Wszystkie objawy tego typu warto skonsultować ze specjalistą ? endokrynolog przeprowadzi odpowiednie badania i wystawi jednoznaczną diagnozę.
Wizyty domowe w ramach prywatnej opieki psychiatrycznej nad rodzinnymi domami dziecka
Dziecko przyjęte do rodziny zastępczej może uważać się za szczęściarza, jednak zdarza się, że przeszło już w swoim życiu naprawdę sporo i dlatego nie może sobie poradzić w nowej sytuacji bez pomocy psychiatrycznej. Zdarza się także, że trafia ono ze swoimi problemami do dużej rodziny zastępczej, która również wymaga okazania jej pomocy w tym, żeby opiekunowie prawni mogli dobrze odpowiadać na wszystkie potrzeby swoich wychowanków. Dlatego czasami psychiatrzy odwiedzają rodziny w ich domach, obserwują sposób zachowania wszystkich domowników i rozmawiają z każdym z nich z osobna. Takie wizyty mogą odbywać się w ramach prywatnej opieki psychiatrycznej, a ich uzupełnieniem może być indywidualna terapia dziecka przyjętego do rodziny zastępczej.