Kilka podstawowych informacji o geodezji

mi w dużych projektach budowlanych. W ostatnich latach bardzo często uczestniczyli oni na przykład w tworzeniu planów nowych autostrad. Wiadomo, że tworzenie takich planów musi odbywać się we współpracy z fachowcami z innych dzied

Kilka podstawowych informacji o geodezji Profesjonalne to podstawa, aby w papierach z budowy nie nie pojawiły się błędy, które bywają kosztowne. Krótko o mierniczych.

Tworzenie planów autostrad

Geodeci uczestniczą czasami w dużych projektach budowlanych. W ostatnich latach bardzo często uczestniczyli oni na przykład w tworzeniu planów nowych autostrad. Wiadomo, że tworzenie takich planów musi odbywać się we współpracy z fachowcami z innych dziedzin, dlatego ich wykonanie zlecane jest najlepszym geodetom.

Tak samo dużymi inwestycjami są budowy nowych osiedli mieszkalnych. Dzieje się tak, dlatego, że obecnie niektóre osiedla zajmują bardzo dużą powierzchnię i znajduje się na nich kilka bloków mieszkalnych. Muszą one zostać wybudowane z zachowaniem odpowiednich odległości i wszelkich norm bezpieczeństwa. Dlatego tylko największej klasy specjaliści będą w stanie tworzyć zadowalające tego typu projekty.


Inwentaryzacja powykonawcza w Wikipedii

Inwentaryzacja powykonawcza, lub geodezyjny pomiar powykonawczy ? zespół czynności technicznych (pomiarowych, obliczeniowych, kartograficznych) w geodezji, w wyniku których powstają dokumenty i bazy danych dotyczące usytuowania poziomego i pionowego obiektów budowlanych nadziemnych, naziemnych oraz podziemnych, pozwalający na określenie współrzędnych X, Y oraz rzędnych wysokości H mierzonych obiektów. Pomiary inwentaryzacyjne wykonuje się w oparciu o geodezyjną osnowę poziomą i wysokościową. Pomiar powykonawczy należy do grupy pomiarów bezpośrednich, czyli takich, które wymagają bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiaru.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwentaryzacja_powykonawcza


Szkic dokumentacyjny w geodezji

Szkic dokumentacyjny ? rodzaj szkicu stosowanego w geodezji, dokument techniczny, według którego wykonuje się tyczenie obiektów budowlanych.

Szkic zawiera dane dotyczące osnowy realizacyjnej i wszystkie elementy niezbędne do wytyczenia projektu w terenie oraz lokalizację istniejących przewodów i urządzeń podziemnych. Szkic dokumentacyjny powinien zawierać także elementy kontrolne, pozwalające na niezależne wytyczenie najważniejszych punktów głównych obiektu oraz określające odległości do sąsiednich istniejących lub wznoszonych obiektów. Elementy tyczenia (miary) mogą być naniesione na szkicu sytuacyjnym, wykonanym bez obowiązku zachowanie skali lub też mogą one być zestawione w formie tabelarycznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szkic_dokumentacyjny



© 2019 http://www.kolektory.katowice.pl/