Definicja Tachimetru
Instrument ten był wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr
Kształcenie przyszłego geodety
Droga kształcenia przyszłych geodetów jest dość trudna i wymagająca, jest to w końcu zawód wymagający pewnych ściśle określonych umiejętności, ale również i predyspozycji.
Technika budowlane często maja kierunek geodezyjny na który można się zapisać i w ten sposób zacząć swoją przygodę z tą dziedziną. Jest to niezły początek i pozwala przyswoić pewne podstawy i w razie czego zrezygnować i jeżeli to nie dla nas.
Oczywiście można skończyć liceum i pójść na studia geodezyjne, jednak to dla niektórych skok na zbyt głęboką wodę, z powodu wysokiego poziomu startowego przedmiotów.
Z Wiki: geodezja górnicza
Geodezja górnicza zaliczana jest do geodezji gospodarczej i jest nauką zajmującą się zagadnieniami związanymi z projektowaniem, obsługą: górnictwa podziemnego, górnictwa otworowego, górnictwa odkrywkowego, a także budownictwa podziemnego. W zakresie działań geodezji górniczej dla kopalń podziemnych mieszczą się następujące zagadnienia: orientacja sytuacyjna i wysokościowa kopalń, pomiary realizacyjne (w tym zagadnienia przebitkowe), inwentaryzacje urządzeń szybowych oraz innych obiektów i urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu zakładu górniczego, pomiary deformacji terenu górniczego teren górniczy, aktualizacja dokumentacji mierniczo-geologicznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_górnicza