Jesteś elektrykiem? Sprawdź nasz wpis o transformatorach

sach funkcjonowanie bez prądu nie jest możliwe. Prąd jest po prostu oczywistością, a przecież kiedyś wcale tak nie było. Transformatory elektryczne i inne urządzenia, które dają możliwość korzystania z energii to wynalazek, który

Jesteś elektrykiem? Sprawdź nasz wpis o transformatorach transformatory olejowe

Energia w domu


Czy zastanawialiście się kiedy jak to jest, że niemal każdy dom w Polsce ma dostęp do prądu? Dla pokolenia współczesnego i generalnie dla ludzi w dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez prądu nie jest możliwe. Prąd jest po prostu oczywistością, a przecież kiedyś wcale tak nie było. Transformatory elektryczne i inne urządzenia, które dają możliwość korzystania z energii to wynalazek, który w swoim czasie zrewolucjonizował działanie ówczesnego świata. Warto o tym pamiętać i chociażby oszczędzać energię elektryczną. Da to możliwość chronienia klimatu planety i wpłynie pozytywnie na szeroko rozumiana ekologię, o której w ostatnich latach mówi się bardzo dużo.




Jakie są stany pracy transformatorów?


Po włączeniu do sieci pracę transformatorów można podzielić na trzy, podstawowe stany. Pierwszy z nich to tak zwany stan jałowy, który występuje kiedy obwód strony wtórnej jest otwarty, a prąd wtórny wynosi zero. Drugim stanem transformatora jest stan obciążenie, który ma miejsce kiedy podłączy się odbiornik do sieci. Warto zaznaczyć, że zmniejszenie impedancji, czyli oporności obwodu, prowadzi do zwiększenia prądu. Ostatnim stanem transformatora jest stan przeciążenia. Występuje wtedy, kiedy urządzenie jest obciążone znamionowo, jeżeli prąd wtórny wynosi tyle samo co prąd znamionowy. Stan zwarcia transformatora następuje po zwarciu uzwojenia wtórnego poprzez zmniejszenie impedancji obciążenia do zera.


Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz

Jedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone jest do źródła prądu przemiennego. Powoduje to przepływ w nim prądu przemiennego. Przemienny prąd wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego. Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki (zwane wtórnymi). Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych wywołuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej ? powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna (napięcie). Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz pojemności między zwojami uzwojeń i przyjmie się, że cały strumień magnetyczny wytworzony w uzwojeniu pierwotnym przenika przez rdzeń do uzwojenia wtórnego (nie ma strat pola magnetycznego na promieniowanie), to taki transformator nazywamy idealnym. Dla transformatora idealnego obowiązuje wzór:

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator



© 2019 http://www.kolektory.katowice.pl/