Jak poradzić sobie z s=problemami

nego to fakt, że wpływa również ma nasze zdrowie fizyczne- i na odwrót. Czasami rozmowa z kimś jest już wystarczającą pomocą, ale nasz rozmówca musi wiedzieć jak rozmawiać aby pomóc. Dlatego znalezienie dobrego psychoterapeuty jes

Jak poradzić sobie z s=problemami psychoterapia Kraków

Wstyd z powodu terapii

Uczęszczanie na psychoterapię to nie powód do wstydu, wiele osób znanych i lubianych korzysta z takiej pomocy. Najważniejsza sprawa w kwestii zdrowia psychicznego to fakt, że wpływa również ma nasze zdrowie fizyczne- i na odwrót. Czasami rozmowa z kimś jest już wystarczającą pomocą, ale nasz rozmówca musi wiedzieć jak rozmawiać aby pomóc. Dlatego znalezienie dobrego psychoterapeuty jest tak ważne, zupełnie jak z lekarzami.


Istnieje wiele poradników samopomocy. Czy warto po nie sięgać?

Istnieje wiele poradników samopomocy psychologicznej jak na przykład 'program 12 kroków', który ma związek ze zrywaniem z nałogiem (Anonimowi Alkoholicy). Jednak takie poradniki są szeroko krytykowane przez środowisko badaczy i psychologów, ponieważ nie jest to pomoc zindywidualizowana pod konkretnego pacjenta.

Sprawa to, że skuteczność takich podręczników może mieć odwrotne skutki do zamierzonych i pogłębiać problem zamiast go rozwiązać. W przypadku depresji może dojść do pogłębienia ruminacji. Takie programy są też krytykowane ze względu na brak badań naukowych i kontrolnych na temat ich formuły oraz skuteczności. Krótko mówiąc samopomoc nie jest polecana dla osób z problemami, jedynie wizyta z dobrym psychologiem może pomóc.


Terapeuta w tym rodzaju psychoterapii pełni

Psychoterapia behawioralna została opracowana w oparciu o prawa uczenia się, zwłaszcza zasady warunkowania. Wywodzi się z behawioryzmu.

Psychoterapia behawioralna skupia się wyłącznie na zachowaniu człowieka, jako jego naturalnej reakcji na wpływy otoczenia. Ważne jest tu i teraz, natomiast mniej ważne są wydarzenia z przeszłości.

Pomoc w zmianie niepożądanego zachowania odbywa się bez analizy nieświadomych przyczyn, których istnienia behawioryzm nie uznaje. Terapeuta w tym rodzaju psychoterapii pełni funkcję aktywną i dyrektywną - wyjaśnia, proponuje, doradza, wspiera, motywuje i wyznacza zadania. Pacjent natomiast jest kimś w rodzaju ucznia - oczekuje się od niego przede wszystkim gotowości do aktywnych zmian.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia_behawioralna



© 2019 http://www.kolektory.katowice.pl/