Ogrzewanie taniej
Decydując się na budowę mieszkania musimy już na etapie projektu wybrać metodę ogrzewania jaką będziemy chcieli zastosować w naszym domu. Jeżeli zdecydujemy się na metodę alternatywną powinny zostać użyte odpowiednie narzędzia oraz odpowiednie materiały, które umożliwią jak najlepsze wykorzystanie wybranego źródła ciepła.
Przy wybraniu ogrzewania w wersji alternatywnej należy poważnie zastanowić się nad dodatkowym ociepleniem całej elewacji budynku oraz nad zastosowaniem rekuperacji ciepła lub ciepłej wody, którą ogrzewamy za pomocą na przykład paneli słonecznych bądź energii geo-termalnej. Ma to bardzo duże znaczenie momencie kiedy będziemy chcieli ograniczyć koszty eksploatacji naszego nowo rozbudowanego budynku.
Alternatywne metody ogrzewania
Korzystanie z alternatywnych źródeł ogrzewania może okazać się bardzo dobrą metodą na ograniczenie kosztów eksploatacji całego budynku. Jednak takie ogrzewanie wymaga bardzo dużych wkładów finansowych już na etapie projektowania i wykonania całego budynku.
Niestety ceny materiałów których używa się obecnie w nowoczesnym budownictwie są dość duże. Także koszty wybudowania całego budynku wykorzystując, alternatywne źródła energii i ogrzewania. Jest dość drogi dlatego też nie każdy, kto buduje nowy dom decyduje się na tego typu rozwiązań.
Wikipedia i pompa ciepła
Pompa ciepła ? maszyna cieplna wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych).
Pompy ciepła najczęściej mają zastosowanie w:
gospodarstwach domowych (chłodziarki, zamrażarki),
przetwórstwie spożywczym (chłodnie, zamrażalnie, fabryki lodu),
klimatyzacji pomieszczeń (chłodzenie pomieszczeń),
chłodnictwie,
ogrzewaniu pomieszczeń ciepłem pobieranym z otoczenia (z gruntu, zbiorników wodnych lub powietrza).
podgrzewaniu wody użytkowej
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciepła