Zadania geodetów pracujących w urzędach miast
Wielu osobom geodezja kojarzy się po prostu z wykonywaniem pomiarów działek i dróg, a z geodetami spotykamy się przede wszystkim w urzędach miast. Tacy geodeci pojawią się na tych posesjach, na których mają stanąć nowe domy i sprawdzają czy wszystkie pomiary związane z wyborem miejsca na budowę domu zostały wykonane prawidłowo.
W ten sam sposób pracują przy budowie nowych osiedli. Mogą wówczas sprawdzić, czy założone przez budowlańców odległości pomiędzy poszczególnymi blokami są prawidłowe oraz czy zostało zachowane miejsce na chodnik czy przejścia dla pieszych. Geodeci pojawiają się także w czasie budowania nowych dróg i pomagają w stworzeniu ich planu. Wydaje się, więc, że zawód geodety pozostaje jak najbardziej przydatny.
Usługi geodezyjne w terenie
Każdy geodeta pracuje zwykle zarówno za biurkiem, jak i w terenie. Praca w terenie polega na wykonywaniu nowych pomiarów oraz wyznaczaniu miejsca budowy nowych domów i dróg. Geodeci pojawiają się czasami u właścicieli tych posesji, które znajdują się obok drogi i sprawdzają, czy będzie ona mogła zostać poszerzona zgodnie z obowiązującym prawem.
Przede wszystkim będą musieli dowiedzieć się, czy właściciele posesji wyrażają zgodę na przeznaczenie kawałka swojej ziemi pod budowę drogi publicznej. Następnie wykonają pomiary drogi i na tej podstawie będzie można stwierdzić, czy może ona być bezpieczna. Inne pomiary drogi będą wykonywane w czasie jej użytkowania w razie pojawiającej się potrzeby, np. w odpowiedzi na dużą liczbę wypadków, do których dochodzi na takiej drodze.
Definicja geodezji wyższej w Wikipedii
Geodezja wyższa ? dział geodezji zajmujący się pomiarami i przedstawianiem ?dużych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia nie może być płaszczyzna pozioma, a pewna płaszczyzna zastępcza zbliżona do rzeczywistej powierzchni bryły ziemskiej.
Rozszerzenie opracowań do tzw. ?dużych obszarów? wymaga uwzględnienia w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?duże obszary? przyjmuje się powierzchnie większe od powierzchni koła o promieniu ponad 15,6 km i polu większym niż 750 km?, np.: powierzchnie regionów, państw, kontynentów i całej kuli ziemskiej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_wyższa