Praca z nożami - nie tylko w kuchni
Noże wykorzystywane na budowach lub innych miejscach pracy posiadają najczęściej chowane i wymienne ostrza. Rękojeść wykonana jest albo z odlewanego metalu lub tworzyw sztucznych ukształtowanych wtryskowo. Niektórzy używają standardowego ostrza żyletkowego, inne specjalistyczne używają ostrzy dwustronnych. Użytkownik może dopasować wysunięcie ostrza z rękojeści w zależności od potrzeb np. do rozcinania opakowań bez uszkodzenia ich zawartości. Gdy ostrze się stępi, może być szybko odwrócone lub wymienione na nowe. W niektórych modelach ostrza zapasowe lub używane są przechowywane w wydrążonej rękojeści i są dostępne poprzez odkręcenie śruby i otwarcie uchwytu.
Nóż do opakowań kartonowych
Inne modele wyposażone są w system szybkiej wymiany ostrza, który pozwala na wymianę ostrza bez użycia narzędzi, lub łatwe wysunięcie ostrza ze schowka w rękojeści. Ostrza do tego typu noży występują często zarówno w jedno jak i dwustronnej wersji i pasują do wielu modeli innych producentów. Istnieją również ostrza specjalistyczne do cięcia taśm, linoleum i innych materiałów. Inna grupa to noże użytkowe z odłamywanym ostrzem tzw. noże segmentowe, które zawierają długie, podzielone na segmenty ostrze wysuwane z rękojeści. Kiedy segment tnący staje się tępy, może on być odłamane od reszty ostrza, które po wysunięciu kolejnego segmentu z rękojeści jest ostre i gotowe do użycia. Odłamywanie najlepiej wykonywać przy pomocy kombinerek, a odłamanie ostrza następuje wzdłuż wytrasowanej linii podziału, gdzie metal jest cieńszy. Kiedy wszystkie segmenty zostaną zużyte można nóż wyrzucić lub założyć nowe ostrze zamienne. Ten projekt został wprowadzony przez japońską firmę Olfa Corporation w roku 1956 jako pierwsze na świecie ostrze odłamywane i został zainspirowany analizą ostrych krawędzi rozbitego szkła oraz tym jak łatwo dzieli się na kawałki tabliczka czekolady.
Inny jeszcze rodzaj noży używany do rozcinania kartonowych opakowań składa się ze spłaszczonej blaszanej tulei nasuniętej na plastikowy prostokątny uchwyt, do którego wstawiane jest ostrze z jedną krawędzią tnącą. Tuleja przesuwa się w górę i w dół na uchwycie, odsłaniając ostrze do cięcia, a zakrywając je gdy nie jest w użyciu. Uchwyt ostrza może zarówno wsunąć się do tulei lub złożyć podobnie jak w scyzoryku. Uchwyt ostrza jest tak zaprojektowany, aby odsłonić tylko tyle ostrza ile niezbędne jest do przecięcia tylko jednej warstwy tektury falistej, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia zawartości opakowania.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/No%C5%BCe_u%C5%BCytkowe
Zalety wynajęcia ekipy remontowej
Coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie ekipy remontowej do nawet nieskomplikowanych, drobnych prac budowlanych takich, jak malowanie. Dlaczego ekipy remontowo-wykończeniowe stają się coraz bardziej popularne? Jest to związane przede wszystkim z tym, że zleceniodawca może zaoszczędzić wiele czasu poprzez zatrudnienie takiej ekipy. Chociaż prace te są odpowiednio wycenione, to często jest to i tak opłacalne dla klienta, z uwagi na to, że pracownicy tego rodzaju firm wykonują zwykle swoją pracę szybko i rzetelnie. Dzięki temu można przeprowadzić remont w o wiele krótszym czasie. Co więcej, często w przypadku bardziej skomplikowanych prac remontowych potrzebne są fachowe urządzenia, które są dość drogie.
Gustowne wykańczanie wnętrz
Zarówno remonty jak i wykończenia wnętrz często są wykonywane w specyficzny sposób. Okazuje się bowiem, że wiele osób stosuje się do panujących trendów w dziedzinie urządzania pomieszczeń. Architekci i projektanci wnętrz wymyślają coraz to nowe rozwiązania, często bardzo ekstrawaganckie i wiele osób podąża za trendami. Trzeba jednak przyznać, że trendy zarówno w tej jak i we wszystkich kwestiach szybko się zmieniają i nadążanie za nimi może okazać się sporym wyzwaniem. Co więcej, regularne przeprowadzanie remontów może okazać się nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne, więc większość doradców zaleca wybór klasycznych, stonowanych aranżacji wnętrz.