Najpopularniejsze wizyty dentystyczne
Najczęstszym problemem, z którym przychodzą do dentysty pacjenci gabinetów stomatologicznych jest niechciany ubytek. Bardzo często takie wizyty są efektem lęku przed wizytą u dentysty i nieregularnego dbania o higienę jamy ustnej i stan swojego uzębienia. W takich przypadkach wizyta u dentysty to naprawdę przykry obowiązek i nic dziwnego, że wiele osób unika takiej wizyty. Okazuje się bowiem, że w znaczącej części tego typu wizyt pacjent odczuwa silny, nieprzyjemny ból w związku z usuwaniem zepsutej części zęba. Bardzo często koniecznej jest nawet zaaplikowanie specjalnego znieczulenia, które może pozwolić na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Dlatego też warto dbać o higienę jamy ustnej i unikać takich sytuacji.
Dentysta w Wikipedii
Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.
W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 2016).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta
Wikipedia i zęby człowieka
W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:
powierzchnię podniebienną ? od strony podniebienia w szczęce lub językową w żuchwie;
powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych);
powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach;
powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała;
powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka