Budowa i wykończenie domu. Kilka słów o kostce

racownicy miejskich zakładów odpowiedzialnych za czyszczenie miasta lub pracownicy specjalnych firm zajmujących się układaniem kostki brukowej. Dzięki temu ułożona kostka brukowa może na dłużej trzymać się na powierzchni bez ż

Budowa i wykończenie domu. Kilka słów o kostce maxbud-brukarstwo.pl

Naprawianie miejskiej kostki brukowej

Miejska kostka brukowa stanowi bardzo ważny element każdego miasta, dlatego jest ona układana przez wyznaczone do tego osoby. Zazwyczaj są to pracownicy miejskich zakładów odpowiedzialnych za czyszczenie miasta lub pracownicy specjalnych firm zajmujących się układaniem kostki brukowej.

Dzięki temu ułożona kostka brukowa może na dłużej trzymać się na powierzchni bez żadnych uszkodzeń. Jednocześnie za stan miejskiej kostki brukowej odpowiedzialne są władze miasta lub właściciele konkretnych osiedli czy wydzielonych działek budowalnych. Również oni są odpowiedzialni za naprawę takiej kostki brukowej. Będą również odpowiedzialni za to, jeżeli ktoś ulegnie wypadkowi na uszkodzonej kostce brukowej.


Przywóz kostki brukowej

Kostka brukowa może być wykładana w różnych miejscach posesji prywatnej oraz w ogrodzie, a także na terenie nowych osiedli mieszkalnych. Dzięki kostce brukowej będzie można swobodnie chodzić po swojej posesji i ogrodzie, a także pomiędzy blokami postawionymi na jednym z osiedli. Dlatego kostka brukowa kupowana jest zarówno przez osoby prywatne, jak i przez właścicieli różnej wielkości osiedli mieszkalnych. Jednak każda kostka brukowa może być zamawiana w sklepach budowlano-remontowych oraz w sklepach zajmujących się sprzedażą jedynie kostki brukowej. Zostanie ona także przywieziona przez pracowników tego rodzaju sklepów, a czasami przez nich wyłożona, jeżeli takie dostaną zlecenie od swoich klientów.


Dawny bruk - Wikipedia

Do lat 50. XX w. często stosowano nawierzchnie z kamienia polnego (tzw. kocie łby), układanego ręcznie. Zaletą był tani miejscowy materiał i wysoka trwałość, natomiast główną wadą była nierówna powierzchnia, utrudniająca szybką jazdę samochodem. Obecnie sporadycznie stosuje się nawierzchnię z kamienia polnego podczas rekonstrukcji otoczenia obiektów zabytkowych (np. dziedzińce obronnych zamków). Problemem napotykanym przy rekonstrukcji jest niemal całkowity brak fachowców znających tajniki układania wytrzymałego bruku. Dzisiaj głównymi zaletami są malowniczy wygląd (szczególnie w pobliżu zabytków architektury lub kompleksów zieleni), a także całkowicie naturalny, ekologiczny surowiec. Do dzisiaj nawierzchnie z polnego kamienia można spotkać na niektórych drogach polnych, wiejskich lub leśnych, a także w zabytkowych dzielnicach miast. Nadal rozbierane są jezdnie posiadające wartość zabytkową (budowane w XVIII i XIX wieku) i zastępowane kostką betonową.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bruk



© 2019 http://www.kolektory.katowice.pl/