Zapotrzebowanie rynku
Biura projektowe i architektoniczne rosną jak grzyby po deszczy, nic dziwnego, zapotrzebowanie rośnie. Mimo niżu demograficznego w Polsce, ciągle buduje się nowe mieszkania i domy. Powstają nowoczesne osiedla domów jednorodzinnych na obrzeżach miast, nowe bloki ze wszystkimi wygodami (ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja itp.).
Ilość gotowych projektów jest wręcz zastraszająca, zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest ich tak dużo, że już powoli nie ma potrzeby tworzenia projektów indywidualnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, może z niewielkimi poprawkami.
Projekty projektami...
Wizualnie dobry i ładny projekt budynku nie zawsze jest funkcjonalny, a z pozoru dobry rozkład pomieszczeń może w rzeczywistości przysporzyć wielu problemów w użytkowaniu budynku. Dlatego wybierając projekt przyszłego domu warto porządnie się zastanowić i skupić na cechach projektu, które nas nie przekonują i je zmienić.
Możne też konsultować się z kilkoma biurami architektonicznymi i zdecydować, które biuro wg nas oferuje najlepszą cenę w stosunku do jakości projektów i ich ewentualnych zmian i poprawek. Warto też zwrócić uwagę na energooszczędność domu, ale o tym później.
Zasady projektów
Projekt budynku powinien zawierać w sobie trzy podstawowe cechy: trwałość, użyteczność i piękno. Te cechy pochodzą z pracy o architekturze napisanej przez Witruwiusza w I w. p.n.e. I te trzy zasady powinny przyświecać każdemu projektowi, każdego możliwego rodzaju budynku.
Trwałość budynku jest bardzo istotna, jednak wydaje się, że dzisiaj schodzi na dalszy plan i nie zawsze projektuje się budynek, aby stał przysłowiowe wieki.
Użyteczność budynku, zwłaszcza mieszkalnego, to chyba najważniejsza z tych trzech cech. Dom ma być przede wszystkim wygodny w użytkowaniu.