Podstawowe zadania w księgowości
Czym zajmuje się księgowy? Najogólniej mówiąc jego praca opiera się na dokonywaniu różnego rodzaju wyliczeń, przy wykorzystaniu różnego typu kalkulatorów i w oparciu o odgórnie ustalone przepisy. W praktyce jednak księgowy ma także inne obowiązki, do których zaliczamy między innymi dekretowanie dokumentów, udział w sporządzaniu sprawozdań, raportów i zestawień, prowadzenie ewidencji księgowych, czy przygotowywanie różnego rodzaju przelewów. Poza tym księgowy na bieżąco współpracuje z instytucjami zewnętrznymi takimi jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy Urząd skarbowy oraz z bankami. Zakres obowiązków księgowego jest zatem rozległy, a księgowość musi być realizowana w zasadzie w każdej firmie, w której prowadzone są rachunki finansowe.
Finanse firmy
Zakładając firmę musimy liczyć się przede wszystkim z tym, że na bieżąco będziemy mieć do czynienia z różnego rodzaju rachunkami, rozliczeniami czy fakturami. Dodatkowo systematycznie trzeba przygotowywać sprawozdania finansowe oraz rozliczać się z podatku, nie mówiąc już o prowadzeniu ksiąg rachunkowych, przygotowywaniu płac i wyliczaniu wynagrodzeń. Kwestie finansowe w firmie są zatem bardzo ważne i istotne jest to, aby zajmował się nimi specjalista, który ma wystarczającą wiedzę z zakresu prawa finansowego i różnego rodzaju rozliczeń. Dlatego właśnie warto zatrudnić księgowego lub korzystać z usług biura księgowego, gdzie na bieżąco będą prowadzone sprawy naszej firmy.
Kontrola dokumentów księgowych w firmie
Prowadzenie finansów w firmie zazwyczaj powierzamy specjalistom znającym się na księgowości i rachunkach. Ale samo dokonywanie rozliczeń i operacji finansowych w firmie nie wystarcza. Niezbędne jest także kontrolowanie, czy są one wykonywane właściwie i zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi. Kontrola dokumentów finansowych ma uwzględniać zarówno stronę merytoryczną, formalną, jak i rachunkową. W firmie powinna być powołana jednostka, która będzie odpowiadać za tą kontrolę i zatwierdzać poprawność dokumentów finansowych. Jest to o tyle istotne, że kontrola ta jest również prowadzona przez pomioty zewnętrzne, na przykład Urząd Skarbowy, który za nieprawidłowości w rozliczeniach wyznacza kary pieniężne.